اخباراخبار جهان

آیا تغییرات ایلان ماسک بر روی توییتر معترضان و فعالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

توییتر برنامه‌ای است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا پیام خود را چه اعتراض‌آمیز و چه ضد حقوق بشری به گوش همه برسانند، اما اخراج تیم رهبری شرکت و همچنین تیم حقوق بشری توییتر توسط مالک جدید و میلیاردر بزرگ ایلان ماست باعث نگرانی فعالان و معترضان شده است.

مهسا علیمردانی، پژوهشگر ارشد سازمان آزادی بیان با اشاره به مرگ مهسا امینی، دختر 22 ساله ای که به اتهام عدم رعایت حجاب در بازداشتگاه پلیس ایران جان باخت به اهمیت پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی اشاره می‌کند و می گویدحتی با وجود اینکه دولت ایران نیز از این پلتفرم استفاده میکند، همچنان بدون توییتر اساسا بازتاب صدای ایرانیان به گوش جوامع بین‌المللی نمیرسید.

اخیراً علامت تیک آبی که قبلاً فقط برای تأیید شخصیت‌های مهم بود در ازای پرداخت هزینه‌ی ناچیزی در اختیار همه قرار گرفته که مقامات دولت ایران با سوءاستفاده از این قانون به حساب‌های خود مشروعیت می‌بخشند که این برای معترضان بسیار ناامیدکننده است.

علیمردانی می‌گوید که این بستر باید برای مستندسازی تاریخ استفاده شود همانطور که پیش از این نیز در قیام‌ها و جنبش‌های فرهنگی دیگری مانند انقلاب 2011 مصر مورد استفاده قرار گرفته است.

ران دیبرت، مدیر آزمایشگاه شهروندی در دانشگاه تورنتو، می‌گوید: بسیاری از مردم و حتی خود ماسک پیش‌بینی می‌کنند که این پلتفرم سقوط می‌کند و ورشکست می‌شود.

همچنین با توجه به سابقه شکسته شدن تدابیر امنیت سایبری و حریم خصوصی سایت این نگرانی وجود دارد که اطلاعات کاربران مورد سوء‌استفاده رژیم‌های سرکوبگر قرار بگیرد.

در نتیجه تمامی این موارد شاید بد نباشد که مردم گزینه‌های جایگزین برای توییتر را نیز در نظر داشته باشند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید