اخباراخبار جهان

آیا برجام همانطور که برای اوباما کار ساز بود، به شرط تصویب کنگره، برای بایدن هم کارساز خواهد بود؟

پس از یک سال و نیم مذاکره، ایالات متحده و ایران به احیای توافقی نزدیک می‌ شوند که راه تهران را برای تولید سلاح هسته‌ ای مسدود وبسیاری از تحریم ها را برای مردم ایران بر می دارد. اگر مذاکرات واشنگتن و تهران به نتیجه برسد، آینده این توافق به طور کامل در دست کنگره خواهد بود. این دستاورد دیپلماتیک، امنیت ملی ایالات متحده و منطقه خلیج فارس را بهبود می بخشد و از اقدام نظامی که جایگزین بسیار بدتر و پرهزینه تری است جلوگیری می کند.

اگر این اتفاق بیفتد، دولت بایدن را به دلیل این پیشرفت دیپلماتیک باید تحسین نمود. بایدن از ابتدا از توافق هسته ای با ایران در صورتی که شرایط توافق مناسب باشد،حمایت کرده است. اوایل سال جاری، زمانی که به توافق نزدیک شده بودند، ایران خواستار اقدامات خاصی شد (مانند حذف تحریم های دولت ترامپ علیه سپاه پاسداران ایران)، که دولت بایدن آن ها را نپذیرفت.

دولت بایدن در مقابل این خواسته ایران ایستاد تا ایران موضع خود را عوض کند ایران نیز این شرایط را پذیرفت. با این حال، اخبار اخیر تأکید می کند که چشم انداز توافق همچنان نامشخص است. اما اگر توافقی پیش بیاید، تا زمانی که کنگره آن را بررسی کند نمی توان آن را اجرا نمود.

. همانطور که پیشرفت هسته ای تهران نشان می دهد، کنار گذاشتن توافق با ایران در سال 2018 یک خطای نابخشودنی بود. این توافق در گذشته کار ساز بوده است، پس می توان انتظار داشت که این بار نیز کارساز باشد. با توجه به پیامدهای فاجعه بار احتمالی جنگ دیگری در خاورمیانه، اعضای کنگره دلایل زیادی برای حمایت از این توافق دارند. توافق هسته ای ایران، سیاست خوب و کارسازی است و سزاوار حمایت کامل کنگره است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید