فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

آیا امکان دارد سلبریتی ها روی فرش قرمز همزمان باهوش و جذاب به نظر بیایند؟

بالاخره بعد از سال ها جشنواره فیلم پاییزی یک تغییر بزرگ را در مد رقم زد، زیرا سلبریتی ها را مجبور کرد از لباس های شل و ول و خنک تابستانی خود دست بکشند و به دنبال لباس های مناسب پاییزی برای جلب توجه روی فرش قرمز باشند. پاییز امسال قرار است اولین فصل از رویدادهای سینمایی پس از همه گیری با تمام توان رقم بخورد.

جشنواره بین المللی فیلم ونیز از 31 آگوست آغاز می شود و تا 10 سپتامبر ادامه می یابد. جشنواره بین المللی فیلم تورنتو نیز در همین اثناء از 8 تا 18 سپتامبر به درازا می کشد. حال سوال این است که قرار است ما در این رویدادها چه چیزهایی را ببینیم؟

در وهله اول مکان رویداد اهمیت دارد. جشنواره کن 12 روز در ماه می طول می کشد، یعنی جایی که آفتاب بی امان ریوی یرا بر تمام جنبه های مد تاثیر می گذارد. ونیز نیز احتمالا رمانتیک ترین شهر جهان است که به فرش قرمز حال و هوایی شورانگیز و پر زرق و برق می بخشد.

اما حال و هوای جشنواره TIFF تورنتو کاملاً متفاوت است. در اینجا جشنواره در دنیای تماماً شهری محبوس شده است. تا جایی که برونوین کازگریو نویسنده می گوید: «TIFF احتمالاً شهری ترین جشنواره جهان است جایی که مردم به صف می ایستند تا بلیت تهیه کنند و فیلم های جشنواره را تماشا کنند، در عین حال قرار است فیلم ها در تمام ساعات شبانه روز به نمایش دربیایند و این چیزی است که انتخاب لباس را پیچیده تر می کند». 

اما تورنتو قبلاً نیز میزبان برخی لحظات مهم در فرش قرمز بوده است. به عنوان مثال زمانی که لوپیا نیونگو در سال 2013 با پوشیدن یک لباس بافت پرادا پا روی فرش قرمز گذاشت، توجهات جهانیان را به تورنتو جلب کرد. همین اتفاق سال ها بعد نیز تکرار شد، یعنی زمانی که جی لو در سال 2019 با پوشیدن یک لباس زرد مجلسی از برند مایسون یی یا، روی فرش قرمز فیلم شیادان (Hustlers) باز هم تورنتو را در مرکز توجه قرار داد. 

اما به نظر گازگریو فرش قرمز در حال تغییر است، تغییری که ماهیت خود را مدیون رسانه های اجتماعی است. او گفت: «به نظر من ماهیت نمایشی جوایز جشنواره ها واقعاً در خطر است. زیرا استایلیست ها اعلام کرده اند که مراسم زنده فرش قرمز دیگر برای آنها چندان اهمیتی ندارد. در واقع آنها با انتشار تصاویر مشتریان خود در اینستاگرام، ساعت ها قبل از اینکه مردم سلبریتی ها را روی فرش قرمز ببینند، به طور کلی این مراسم را دور زده اند. وقتی مردم می توانند چند ساعت قبل تر سلبریتی های محبوب خود را روی صفحه گوشی هایشان ببینند، دیگر چرا باید ساعت ها وقت خود را پای تلویزیون تلف کنند؟

در ضمن باید توجه داشت که امروزه خیلی از زنان در هالیوود پا را از عرصه بازیگری فراتر نهاده و به دنبال فیلمسازی و تهیه کنندگی هستند؛ همین امر باعث شده پوشش آنها نیز تغییر کند، همه چیز از اولیویا وایلد شروع شد که فیلم نگران نباش عزیزم (Don’t Worry Darling) را در ونیز بر روی صحنه آورد. در آنجا بود که این سوال مطرح شد: وایلد چگونه باید به گونه ای متفاوت و در قالب یک کارگردان، روی فرش قرمز ظاهر شود؟

به عقیده گازگریو امروزه دیگر کارگردان های زن با لباس مجلسی بر روی فرش قرمز ظاهر نمی شوند، زیرا آنها باید مرز باریک بین جدیت کارگردانی و ظرافت مد را رعایت کنند. 

به همین دلیل است که وایلد به تازگی با یک کت و شلوار مخمل آبی از برند آلبرتا فرتی بر روی صحنه جشنواره فیلم سینماکان لاس و گاس حضور یافته است. 

از این رو پیش بینی می شود که امسال کارگردانان زن با پوششی متفاوت روی صحنه جشنواره های فیلم پاییزی حضور یابند. 

در ضمن به عقیده گازگریو دوران اظهارات سیاسی روی فرش قرمز هنوز هم به پایان نرسیده است. او گفت: «به مت گالا نگاه کنید. همه چیز مشخص است، شما نمی توانید وقتی تمام جهان بی ثبات و درگیر کشمکش است، مانند یک بازیگر سیرک لباس بپوشید».

اما نباید تغییر و تحولات در دنیای مد را نادیده گرفت. به عقیده Brown-Thall در این فصل پارچه های کلاسیک پاییزی مانند توئید و مخمل دوباره مد خواهند شد.

 

حرف آخر:

وایلد در هنگام نمایش اولین فیلمش (بوک اسمارت در سال 2019) گفت: «کارگردانی فرصتی برای گفتن بود، من می خواهم ایده هایم ارزشمندتر از ظاهر فیزیکی ام باشند».

از طرفی او معتقد است که جذابیت ظاهری با جدیت منافاتی ندارد. او گفت: «ما سخت کار کرده ایم تا نشان دهیم که زنان می توانند قوی و باهوش باشند، اما همه اینها را می توان در یک ظاهر زیبا و جذاب نیز به نمایش گذاشت. قرار نیست یکی را فدای دیگری کنیم. باید منتظر ماند، زمان همه چیز را ثابت خواهد کرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید