اخباراخبار کانادا

آیا آینده جاستین ترودو نیز مانند جاسیندا آردرن خواهد شد؟

چند روزی است استعفای ناگهانی جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند حسابی خبرساز شده است، اما شاید این خبر برای هیچ کس به اندازه جاستین ترودو مهم نباشد، زیرا جاسیندا آردرن اغلب با ترودو مقایسه می شود و شاید این مشابهت در آینده کار دست جاستین ترودو بدهد.

به نظر می رسد این اقدام جاسیندا آردرن بیشتر یک مصلحت اندیشی سیاسی باشد. زیرا حمایت از حزب کارگر نیوزیلند در ماه‌ های اخیر به شدت کاهش یافته است و همین امر باعث شده که احتمال نخست وزیری مجدد آردرن پس از انتخابات اکتبر 2023 به شدت کاهش یابد.

آردرن در توضیح علت استعفای خود گفت: «دیگر توانایی انجام این مسئولیت را ندارم و در صورت ادامه دادن این مسیر، به کشور و حزب متبوعم آسیب می رسانم».

شاید نه از جهت سوق الجیشی و نه از جهت جمعیتی، نتوان نیوزیلند را با کانادا مقایسه کرد. اما شاید استعفای آردرن از این جهت برای ترودو قابل توجه باشد که هر دو با مشکلات مشابهی دست و پنجه نرم می کنند.

آردرن به دلیل واکنش شدید دولت متبوع خود به کووید 19 با انتقاد شدید عمومی مواجه شد. مسکن در نیوزیلند  که پیش از انتصاب آردرن در سال 2017 بسیار گران بود، به طور کلی از توان خرید مردم خارج شد.

درست در زمانی که ترودو به خاطر جنجال وثیقه مجرمان مورد سرزنش قرار گرفته، آردرن با افزایش جرایم خشونت آمیز از جانب جوانان مواجه شد؛ از طرفی هزینه کلی زندگی در نیوزلند تقریبا مشابه کانادا شدیدا در حال افزایش است.

از همه مهمتر، نتایج نظرسنجی هایی که در نهایت سرنوشت آردرن را رقم زدند، با آنچه ترودو در حال حاضر با آن مواجه است، تفاوت چندانی ندارد.

حتی محبوبیت احزاب متبوع آنها نیز بسیار شبیه هم است. حزب کارگر نیوزلند در 12 ماه گذشته از نظر محبوبیت بعد از حزب ملی نیوزلند قرار گرفته است.

متاسفانه ترودو از این جهت نیز بسیار شبیه آردرن است، زیرا براساس نظرسنجی اخیر نانوس محبوبیت حزب لیبرال در میان کانادایی به 28 درصد کاهش یافته و محبوبیت حزب محافظه کار به 36 درصد افزایش یافته است.

اینکه آیا این شباهت ها کار دست ترودو می دهند یا خیر؟ فقط در آینده مشخص خواهد شد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید