مقالاتمقالات اجتماعی

آموزش مهارت های فنی به نوجوانان و جوانان راهکاری بلندمدت برای تامین نیروی کار

تعداد کانادایی‌ هایی که به بازنشستگی نزدیک می ‌شوند از تعداد جوانانی که وارد بازار کار می‌ شوند بیشتر است و تقاضا برای نسل جدیدی از کارگران حرفه‌ ای ماهر در حال افزایش است. طبق گزارش اداره آمار، برنامه های کارآموزی در طول پاندمی کووید-19 مختل شده و متاسفانه هنوز به سطح قبل از پاندمی نرسیده اند. 

دولت های استانی، هر یک به روش های مختلف به کمبود نیروی کار پاسخ داده اند، برای مثال بریتیش کلمبیا، در حال افزایش فرصت های کارآموزی و آلبرتا در حال سرمایه گذاری در آموزش فنی و حرفه ای به زنان می باشد.

هفته گذشته دولت انتاریو از یک کورس یا واحد اجباری آموزش فناوری برای دانش آموزان دبیرستانی رونمایی کرد که به نوجوانان اجازه می دهد در مقطع یازده دبیرستان، کارآموزی تمام وقت را آغاز کنند. 

کانادا می تواند در این مسیر از کشورهای اروپایی الگوبرداری کند. 

وقتی اکثر کانادایی ها به محصولات باکیفیت فکر می کنند، معمولا نام برندهای اروپایی به ذهن شان خطور می کند. و این دلیل خوبی دارد: کشورهای اروپایی مانند سوئیس، آلمان، فرانسه، سوئد و ایتالیا همگی صادرکنندگان محصولات در سطح جهانی هستند. BMW و زیمنس از آلمان، فراری و دوکاتی از ایتالیا، کارتیه و میشلین از فرانسه، Kuehne + Nagel و شیندلر از سوئیس و الکترولوکس و هوسکوارنا از سوئد.  

به همین دلیل اتحادیه اروپا یکی از قوی‌ترین و مولدترین اقتصادهای جهان را دارد و به همین خاطر استانداردهای زندگی اروپا در میان بالاترین استانداردهای جهان است. اما اروپا هرگز نمی توانست بدون آموزش مهارت های فنی به چنین جایگاهی دست یابد. تولیدکنندگان اروپایی بر مهارت ‌ها و آموزش ‌های فنی با کیفیت بالا تکیه می‌ کنند که به سادگی از طریق سیستم‌ های آموزشی کشورهایشان کسب شده اند. 

در جدیدترین گزارش سرمایه انسانی مجمع جهانی اقتصاد، هشت کشور از 10 کشور برتر جهان از نظر مهارت و تحصیلات، اروپایی بودند. جای تعجب نیست که اکثر این کشورها دارای سیستم های آموزش حرفه ای قوی هستند که بر آموزش مهارت های فنی و برنامه های کارآموزی تاکید دارند. 

کارشناسان می گویند کانادا می تواند و باید سیستم مشابه اروپا را راه اندازی کند. دانش آموزان در مقطع 11 و 12 باید حداقل در معرض چهار شغل فنی مختلف قرار بگیرند و در خارج از مدارس، یعنی در کارخانجات، کارگاه ها و سایت های ساخت و ساز در مشاغلی مانند نجاری، جوشکاری، درای وال و غیره کارآموزی کنند. برای تشویق دانش آموزان، شرکت ها و موسساتی که کارآموزی را ارائه می کنند می توانند در سال دوم کارآموزی، کمک هزینه کوچکی را به آنها بپردازند.  

این رویکرد همچنین به سنجیدن تمایل و استعداد دانش آموز به دنبال کردن یک مهارت فنی و حرفه ای کمک می کند و دانش آموزان مستعد را در مسیر درست قرار می دهد.

بنجامین تال، اقتصاددان ارشد بانک CIBC در گزارش ماه جون خود خاطرنشان کرد که 80 هزار پست های خالی در بخش ساخت و ساز وجود دارد که با بازنشسته شدن کارگران ساختمانی، بدتر نیز خواهد شد. 

دولت فدرال برنامه ای را برای جذب مهاجران دارای مهارت های فنی راه اندازی کرده است، اما مسلما ورود آنها به کشور و مطابقت دادن مهارت های آنها با استانداردها و مقررات حرفه ای کانادا زمان می برد. بنابراین یکی از راهکارهای موثر برای تامین کارگران فنی مورد نیاز، می تواند آموزش فنی و حرفه ای در دبیرستان ها و ایجاد انگیزه برای ورود جوانان به این مشاغل پردرآمد باشد.

واقعیت این است که تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته های انسانی و هنر، علیرغم داشتن بدهی های هنگفت، چشم انداز شغلی تیره ای دارند، زیرا فاقد هر گونه مهارت قابل لمس و ارزشمندی هستند که کسب و کارها به آنها نیاز دارند. 

بایستی بپذیریم که تحصیلات دانشگاهی برای همه مناسب نیست. با فراهم نکردن فرصت هایی برای کسب درآمد خوب از یک شغل سودمند، آسیب بزرگی به نسل جوان وارد می کنیم.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید