مقالاتمقالات پزشکی

آلودگی صوتی می تواند بر حافظه کودکان تاثیر بگذارد

مطالعه ای جدید هشدار می دهد که کودکانی که در مدارسی با آلودگی صوتی بیشتری شرکت می کنند، رشد شناختی کندتری نشان می دهند. این مورد، یک مشکل گسترده در مدارس شهرهای سراسر جهان است و اکنون یک مطالعه جدید هشدار داده است که آلودگی صوتی می تواند بر حافظه کودکان تاثیر بگذارد.

محققان موسسه سلامت جهانی بارسلونا کودکانی را که در 38 مدرسه بارسلون تحصیل می کردند مورد مطالعه قرار دادند. آن ها دریافتند که کودکان در مدارسی که سر و صدای بیشتری دارند، رشد شناختی کندتری را تجربه می کنند.

جوردی سانیر، نویسنده این مطالعه گفت: مطالعه ما از این فرضیه پشتیبانی می کند که دوران کودکی، دوره آسیب پذیری است که در طی آن محرک های خارجی مانند سر و صدا می توانند بر روند رشد سریع شناختی که قبل از نوجوانی اتفاق می افتد، تأثیر بگذارند.

محققان، 2680 کودک 7 تا 10 ساله را که در 38 مدرسه در سراسر بارسلون تحصیل می کردند مورد مطالعه قرار دادند. آن ها برای ارزیابی تأثیر احتمالی آلودگی صوتی بر رشد شناختی، توجه و حافظه کاری کودکان را ارزیابی کردند. کودکان حاضر در این بررسی، در طی یک دوره 12 ماهه، چهار بار تست های شناختی را تکمیل کردند.

اندازه‌ گیری ‌های نویز نیز در طی این دوره 12 ماهه از زمین های بازی و کلاس های درسی مدارس جمع ‌آوری شد. تجزیه و تحلیل نتایج نشان داد که پیشرفت حافظه فعال و توجه در دانش‌آموزانی که در مدارسی با سطوح بالاتری از آلودگی صوتی حضور داشتند کندتر بود.

به عنوان مثال؛ افزایش 5 دسی بلی در سطوح نویز در فضای باز مدارس، منجر شد که حافظه کاری 11.5 درصد کندتر از حد میانگین و حافظه کاری پیچیده نیز 23.5 درصد کندتر از میزان میانگین آن باشد.  آلودگی صوتی همچنین باعث شد ظرفیت توجه دانش آموزان 4.8 درصد کمتر از مقدار میانگین آن باشد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید