مقالاتمقالات پزشکی

آلوده بودن بیش از یک و نیم میلیارد نفر در جهان به کرم های انگلی 

اخیرا مشخص شد که پزشکان از قبل به رابرت کندی جونیور، نامزد مستقل ریاست جمهوری آمریکا گفته بودند که اختلال شدید حافظه و ابهام ذهنی او ناشی از “وجود انگلی بوده است که به مغز او وارد شده و بخشی از آن را خورده و بعد مرده است”. اگرچه این اظهارنظر ممکن است شوکه کننده به نظر برسد اما سازمان بهداشت جهانی می‌گوید کرم‌های انگلی عفونت‌های شایع در سطح جهان هستند. فرانسیسکا موتاپی استاد دانشگاه ادینبرو در گفت‌وگو با ان‌پی‌آر گفت: اگر شما تخم‌های آلوده را بخورید، آن تخم‌ها  در بدن شما به کرم تبدیل خواهند شد. وقتی به کرم تبدیل شدند در کل بدن پراکنده می‌شوند و بسته به اینکه در کدام یک از بافت‌های بدن قرار بگیرند، بیماری‌هایی ایجاد می‌کنند. اگر در مغز یا نخاع شما قرار گیرند، باعث بیماری نوروسیستیسرکوز می‌شوند که منجر به سردرد و تشنج می‌گردد. به گفته سازمان بهداشت جهانی، کرم‌های انگلی وضعیت تغذیه افرادی را که به روش‌های مختلف به آن آلوده می شوند را مختل می‌کنند. کرم ها از بافت های میزبان از جمله خون تغذیه می کنند که منجر به از دست دادن آهن و پروتئین می شود. این کرم باعث از دست دادن خون روده می شود که در نهایت می تواند منجر به کم خونی حاد شود. کرم ها جذب مواد مغذی را کاهش می دهند و همچنین می توانند باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش مصرف مواد مغذی و آمادگی جسمانی شوند.

این کرم ها از طریق مدفوع افراد آلوده  نیز منتقل می شوند. کرم های بالغ در روده زندگی می کنند و روزانه هزاران تخم تولید می کنند. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، این بیماری می تواند به چندین روش اتفاق بیفتد: تخم هایی که به سبزیجات چسبیده اند و وقتی سبزیجات به دقت پخته، شسته یا پوست کنده نشده باشند به راحتی وارد بدن می شوند. تخم هایی که در آب آلوده وجود دارند. تخم‌هایی که هنگام بازی کودکان با خاک های آلوده و نشستن دست‌ها وارد بدن کودک می شوند. تخم‌های کرمی قلاب‌دار نیز وجود دارند که از خاک بیرون می‌آیند و به شکلی بالغ می‌شوند که می‌تواند به راحتی به پوست نفوذ کند. افراد عمدتا با راه رفتن به صورت پابرهنه روی خاک آلوده به کرم قلابدار مبتلا می شوند. هیچ انتقال مستقیم از یک فرد به فرد دیگر یا عفونت از طریق تماس مستقیم با مدفوع وجود ندارد، زیرا تخم‌ها قبل از عفونی شدن به حدود سه هفته زمان نیاز دارند تا بالغ شوند.

طبق یافته های سازمان بهداشت جهانی عفونت‌های شدید ناشی از این کرم ها می‌توانند باعث طیفی از علائم از جمله اسهال و درد شکم، سوء تغذیه، ضعف عمومی و اختلال در رشد و تکامل فیزیکی شوند. بیشتر عفونت ها با داروها از جمله آلبندازول و مبندازول درمان می شوند. لازم به ذکر است عفونت شدید می تواند باعث انسداد روده شود که نیاز به جراحی دارد. 

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید