مقالاتمقالات پزشکی

آلرژی به گوشت قرمز با وجود کنه ها در کانادا 

 

دوریس فاکس، 34 ساله بود که دچار آنافیلاکسی شد. وقتی که با دخترش بعد از صرف ناهار به سمت خانه باز می گشتند، معده درد و اسهال شدید گرفت، لحظاتی بعد، تپش قلب شدید و تنگی حاد نفس به سراغش آمد؛ با عجله به اورژانس رفت، هیچ یک از پزشکان نمی دانستند چه چیزی باعث این واکنش شده است. آنها متوجه نشدند فاکس به یک مورد نادر اما حاد یعنی سندرم آلفا گال یا همان حساسیت به گوشت قرمز مبتلا شده است.

فاکس که اکنون 57 سال دارد به استار گفت: احساس می ‌کردم که قرار است بمیرم. 

فاکس، یک پرستار سابق از ویندزور، در سال 1999 از اولین ابتلای آنافیلاکسی خود جان سالم به در برد، اما تا زمانی که متخصص آلرژی او در سال 2012 بیماری او را شناسایی کند، بسیار رنج کشید. 

رابین لیندسی، دانشمند تحقیقاتی در آزمایشگاه ملی میکروبیولوژی کانادا، گفت که کنه‌ های ستاره‌ ای را می ‌توان در گروه‌ های بزرگ در سراسر شرق، جنوب شرقی و غرب میانه ایالات متحده یافت.

لیندسی گفت، هر ساله به طور متوسط ​​ده بیمار مبتلا به سندرم آلفا گال تقریبا در هر استان به مراکز بهداشت عمومی کانادا گزارش می‌ شود، که نشان می‌ دهد کنه‌ ها احتمالا روی پرندگان یا حیوانات مهاجر منتقل می‌ شوند.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که تنها جنوبی ترین نوک انتاریو و کبک به اندازه کافی گرم است که این کنه ها چرخه زندگی خود را کامل کنند ؛هنوز هیچ مدرکی دال بر وجود مستعمره در حال تولیدمثل این موجودات در کانادا وجود ندارد؛ کنه‌ های ماده بالغ تنها یک ستاره سفید روی پشت خود دارند، نرهای بالغ دارای رگه ها و کک و مک های سفید هستند. لیندسی گفت، آنها از ماه می تا حدود جولای یا آگوست بسیار فعال هستند.

او در ادامه گفت: آنها در تعداد بسیار زیادی رشد می کنند و بسیار تهاجمی هستند. آنها افراد را در هر سه مرحله نیش می‌ زنند، که کمی عجیب است.

اما نیش کنه چگونه می تواند باعث آلرژی شود؟.

ساون درگوسف، دانشمند پژوهشی متخصص در مورد کنه ها و انگل های دام در مرکز تحقیقات و توسعه لث بریج، گفت که این راز در بزاق آنها نهفته است؛

بزاق کنه ستاره ای تنها حاوی یک مولکول قندی به نام گالاکتوز-آلفا-1،3-گالاکتوز یا به اختصار <آلفا گال> است، درگوسف گفت که همین مولکول در اکثر پستانداران، از گاو و گوسفند تا آهو و خرگوش وجود دارد.

آلفا گال به خودی خود بی ضرر است، اما مشکل زمانی شروع می شود که وارد جریان خون شود. درگوسف توضیح داد که وقتی آلفا گال وارد خون می شود، سیستم ایمنی گاهی اوقات قند بی ضرر را با یک مهاجم اشتباه می گیرد. بدن شکل آلفا گال را به حافظه اختصاص می دهد، به این ترتیب، دفعه بعد که با چیزی با همان شکل روبرو شد، آماده مقابله خواهد بود؛ درگوسف افزود واکسن ها نیز اینگونه عمل می کنند.

متاسفانه، سیستم ایمنی نیز مستعد واکنش بیش از حد است، و آلرژی در زمانی رخ می دهد که بدن به خود حمله می کند تا یک دشمن خیالی را از بین ببرد.

درگوسف گفت که به دنبال این آلرژی، بثورات و کهیر اغلب ظاهر می شود و به دنبال آن تورم قسمت های خاصی از بدن، تنگی نفس، حالت تهوع و موارد دیگر رخ می دهد.

او گفت که علائم و شدت آنها می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد.

درگوسف گفت: آنچه در مورد تعیین علت (آلرژی آلفا گال) بسیار دشوار است این است که این بیماری نوعی واکنش همراه با تاخیر می باشد، او گفت که بر خلاف اکثر آلرژی ها، آلرژی آلفا گال گاهی تا ده ساعت طول می کشد تا شروع شود؛ دوریس فاکس می تواند این را تایید کند.

او گفت: واکنش من همیشه 8 تا 10 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض تماس بود. بنابراین تصور کنید ساعت 3 صبح از خواب بیدار می شوید، فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید! این وحشتناک است. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است. 

نیک اوگدن، مدیر بخش علوم خطر سلامت عمومی آزمایشگاه ملی میکروبیولوژی کانادا، گفت که دلیلی وجود دارد که بسیاری از متخصصان پزشکی در مورد سندرم آلفاگال در ابهام و تردید می مانند، چرا که این یک بیماری فوق العاده نادر است، به ویژه در کانادا.

اوگدن گفت که نه تنها کنه های ستاره ای تنها در کانادا بسیار نادر هستند، بلکه برای ابتلا به سندرم آلفا گال، اوگدن گفت که باید توسط اینگونه موجودات مکررا گاز گرفته شوید.

اوگدن گفت: کانادا در دهه های آینده برای (کنه های ستاره ای) بسیار مناسب تر خواهد شد.

و تنها کنه ستاره ای نخواهد بود. یان سندلر، مسئول ارشد دامپزشکی در بهداشت حیوانات گرگ خاکستری در تورنتو، گفت که کنه‌ های همه گونه‌ ها در حال رشد هستند و برای مدت طولانی‌ تری فعال می‌ مانند به طوری که برخی حتی در تمام طول سال در جستجوی بدن میزبان خود هستند.

او گفت: بیماری های منتقل شده از طریق کنه به طور کلی، در درجه اول بیماری لایم، به طور قابل توجهی در حال افزایش است…. این واقعیت که ما اکنون کنه ستاره ای را (در کانادا) داریم کاملا می توان شاهد تغییرات آب و هوایی باشیم.

سندلر توصیه می کند که به طور معمول خود و حیوان خانگی خود را بررسی کنید تا کنه نداشته باشد، به خصوص بعد از پیاده روی در بیرون. او گفت سعی کنید آستین بلند بپوشید و از داروهای دفع کننده کنه برای خود و حیوانات خانگی خود استفاده کنید.

در مورد دوریس فاکس، واکنش های آلرژیک او زمانی که شروع به توجه و اجتناب از تمام محصولات پستانداران کرد، از بین رفت. 

او گفت: از سال 2014 برای بهبود سلامتی ام نزدیک 400000 دلار از جیبم خرج کرده‌ام، زیرا هیچ کمکی در سیستم پزشکی ما وجود ندارد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید