اخباراخبار کانادا

آشفته بازار نرخ بهره وام های مسکن

بانک مرکزی کانادا قول داد که نرخ های بهره همچنان پایین بمانند، اما به صورت ناگهانی به شدت آنها را افزایش داد. براساس یک گزارش جدید، پیام اولیه بانک مرکزی کانادا بسیاری از وام ‌گیرندگان را تشویق کرد تا از وام های مسکن با نرخ بهره بالا استقبال کنند، این در حالی است که اکنون بسیاری از این افراد از کرده خود پشیمان هستند.

این کلمات در اکتبر 2020 از زبان تیف مکلم رئیس بانک مرکزی کانادا ایراد شد.

مکلم این سخنان را زمانی بر زبان آورد که بانک مرکزی تلاش می‌ کرد تا در بحبوبحه همه گیری، اقتصاد را با نرخ های بهره فوق ‌العاده پایین تحریک کند و آرامش را به اقتصاد بازگرداند. هدف این پیام کسب ‌و کارهایی بود که به دنبال سرمایه گذاری های جدید بودند؛ خانواده هایی که به دنبال خرید ملک بودند نیز از مخاطبین این پیام بودند.

در نتیجه در آن زمان کانادایی ها به سمت وام ‌های مسکن با نرخ بهره متغیر کشیده شدند که در آن زمان نرخ بهره آنها بسیار کمتر از وام های با نرخ بهره ثابت بود. بر اساس گزارش شرکت وام مسکن و مسکن کانادا، تا ژانویه سال گذشته حدود 57 درصد از وام های  .

مسکن دارای نرخ بهره متغییر بودند؛ این در حالی است که تعداد این وام ها در دسامبر 2019 تنها شش درصد بود.

اما کمی بیش از یک سال بعد از این سخنرانی جنجالی، بانک مرکزی افزایش بی سابقه بهره را برای مبارزه با تورم شروع کرد. در حال حاضر نرخ بهره وام های با بهره متغییر 4.25 درصد است و این بدان معنی است که خیلی از وام گیرندگان با مشکل پرداخت قسط های وام مواجه هستند. زیرا خیلی از آنها هرگز پیش بینی نمی کردند چنین عاقبتی در انتظارشان باشد.

کارانسی اقتصاددان ارشد TD در این باره گفت: «مردم در نهایت مسئول تصمیمات مالی خود هستند، اما حقیقت این است که سخنان رئیس بانک مرکزی کانادا در آن زمان به آتش بازار مسکن دامن زد. این پیام حاکی از این بود که نرخ های بهره حداقل تا سال 2023 افزایش نمی یابند، اما متاسفانه این وعده حقیقت پیدا نکرد».

شاید این تجربه باعث شود که بانک مرکزی کانادا در آینده نسبت به پیام های خود محتاط تر باشد، زیرا زندگی میلیون ها نفر به این پیام ها گره خورده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید