اخباراخبار جهان

آسیب مغزی نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به کووید 19

به گزارش ایران جوان و به نقل از nypost یک مطالعه نشان می دهد که 2 نوزاد دارای آسیب مغزی از مادرانی متولد شده اند که در دوران بارداری به کووید 19 مبتلا شده بودند.

براساس مطالعه دانشگاه میامی که در مجله Pediatrics منتشر شد، هر دو نوزاد از مادران جوانی متولد شده اند که در سه ماهه دوم بارداری در اوج شیوع واریانت دلتا در سال 2021 به این ویروس مبتلا شده اند؛ یعنی زمانی که هنوز واکسن های کووید 19 در دسترس نبودند.

هر دو نوزاد در روزی که به دنیا آمدند، دچار تشنج شدند و بعدا دچار تاخیر رشد شدند.

به گفته محققان یکی از این نوزادان در 13 ماهگی جان خود را از دست داد و دیگری در بیمارستان بستری شد.

دکتر مرلین بنی متخصص نوزادان و استادیار اطفال دانشگاه درباره این دو نوزاد گفت: «براساس آزمایش ها این دو نوزاد مبتلا به ویروس کرونا نبودند، درعوض سطوح بالایی از آنتیبادیهای کووید در خونشان وجود داشت.

این نشان می دهد که ویروس احتمالا از مادر به جفت و سپس به جنین منتقل می شود».

به گفته دکتر بنی، تیم تحقیقاتی شواهدی از وجود ویروس را در جفت هر دو مادر پیدا کردند. او گفت که کالبد شکافی آثار کووید 19 در مغز این دو نوزاد نشان داد که عفونت ناشی از این بیماری باعث به وجود آمدن این آسیب های مغزی شده است.

در ادامه گزارش nypost آمده است:

تست ویروس هر دو مادر مثبت بود. یکی از آنها علائم خفیفی داشت و توانست نوزاد خود را به صورت طبیعی و سر وقت به دنیا بیاورد، اما پزشکان به دلیل وخامت حال مادر دیگر مجبور شدند نوزاد او را در هفته 32ام بارداری به دنیا بیاورند.

به گفته محققان، این اولین باری است که شواهدی از وجود ویروس در جفت مادر یا مغز نوزاد، یافت می شود.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید