اخباراخبار کانادا

آزمایش اولین واکسن بیماری لایم در اروپا و آمریکا 

آمریکا- گروهی از پژوهشگران آمریکایی و اروپایی اولین واکسن احتمالی بیماری Lyme  را آزمایش می کنند. آنان امیدوارند که این واکسن به درمان هرچه بهتر با این بیماری ناشی از نیش کنه (Tick) کمک کند. 

بیماری لایم، مشکلات جدی را در جهان ایجاد کرده است. با اینکه واکسن مخصوص سگ، مدت ها قبل تولید و عرضه شده است، اما تنها واکسن انسانی بیماری لایم در سال 2002 به دلیل عدم تقاضا از بازار آمریکا جمع آوری شد، تا مردم برای در امان ماندن از نیش این حشره به اسپری ضد حشره اکتفا کنند. حال شرکت های فایزر و والنوا (در آمریکا و فرانسه) واکسن جدیدی را ساخته اند که می تواند از بزرگسالان و کودکان تا 5 سال در برابر انواع رایج بیماری لایم محافظت کند. آنالیسا اندرسون، از مدیران بخش واکسن فایزر می گوید: درک دقیق در مورد عوارض جدی بیماری لایم وجود ندارد. امیدواریم که این واکسن به جلوگیری از ابتلا کمک کند. 

رابرت ترویلیگر 60 ساله، که به طور منظم به شکار و پیاده روی می پردازد، جزو اولین داوطلبانی بود که واکسن آزمایشی را در کلینیک واقع در پنسیلوانیا دریافت کرد. او که شاهد ابتلای بسیاری از دوستانش به بیماری لایم بوده، نگران سلامتی خود می باشد. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها می گوید سالانه 476 هزار نفر در آمریکا به دلیل ابتلا به لایم تحت درمان قرار می گیرند. اندرسون، آمار سالانه ابتلا در اروپا را حدود 130 هزار مورد تخمین می زند. 

کنه پا سیاه که با نام deer tick نیز شناخته می شود، ناقل باکتری عامل لایم (Lyme) است. این عفونت باکتریایی، فرد را دچار خستگی شدید، تب و درد مفاصل می کند. درمان فوری با آنتی بیوتیک در تخفیف علائم ابتلا موثر است، اما تشخیص نیش کنه ناقل از نیش سایر حشرات دشوار می باشد. بیماری لایم در صورت درمان نشدن، فرد را به آرتروز حاد دچار کرده و به قلب و سیستم عصبی آسیب می رساند. علائم بیماری نزد برخی از افراد، مدت ها پس از درمان اولیه باقی می ماند. 

در حالی که اکثر واکسن‌ ها علیه سایر بیماری ‌ها پس از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس یا باکتری عمل می کنند، اما واکسن لایم با جلوگیری از انتقال باکتری توسط نیش کنه، عمل می کند. در واقع سطح خارجی پروتئین باکتری لایم به نام OspA را هدف قرار می دهد. یک کنه باید حدود 36 ساعت از فردی تغذیه کند تا باکتری را به قربانی منتقل نماید. این تاخیر به آنتی بادی هایی که در خون فرد واکسینه شده ایجاد می شود زمان می دهد تا به میکروب حمل کنند. 

فایزر و Valneva در آزمایشات بالینی اولیه هیچگونه مشکلات ایمنی مشاهده نکردند. در مرحله بعدی، میزان محافظت واکسن VLA15 ارزیابی می شود. آزمایشات بالینی جدید بر روی 6 هزار داوطلب از مناطقی که لایم در آنها شایع می باشد، از جمله شمال شرق آمریکا، فنلاند، آلمان، هلند، لهستان و سوئد، انجام می شود. داوطلبان سه دوز واکسن یا دارونما را در فاصله حال تا بهار سال 2023 دریافت کرده و در اواخر سال آینده بوستر (تقویت کننده) را دریافت خواهند کرد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید