اخباراخبار جهان

آزار و اذیت گسترده اعضای دولت قبلی افغانســـتان توسط طالبان، با وجود اعلام عفو عمومی

دولت طالبان اعلام کرده اعضای دولت قبلی افغانستان که به مدت دو دهه دشمن شماره یک طالبان بوده اند، تحت عفو عمومی قرار گرفته اند.

اما حامیان ژنرال عبدالرازق فرمانده پلیس پیشین ولایت قندهار، می‌گویند که از زمان به دست گرفتن حکومت توسط طالبان به مدت حدود 14 ماه تحت آزار و اذیت بی امان بوده اند. این افراد که عمدتا عضو قبیله پشتون اکچزی بوده اند، در این مدت یا توسط اعضای دولت طالبان به قتل رسیده اند و یا شکنجه و بازداشت شده و با آوارگی و مصادره اموال مواجه شده اند.

این در حالی است که طالبان هر گونه آزار و اذیت طرفداران عبدالرزاق یا اعضای قبلیه اچکزی را رد می کند.

اختر محمد خان بادزای مشاور رئیس جمهور سابق افغانستان در این باره گفت: «افغانستان امروز برای حامیان ژنرال عبدالرزاق فقید، جهنمی واقعی است».

بادزای مدعی شد که تاکنون حدود 4 هزار نفر از حامیان عبدالرزاق از جمله زنان و کودکان، توسط اعضای طالبان کشته شده اند. این در حالی است که به عقیده بادزای هزاران نفر دیگر تحت اسارت طالبان قرار گرفته و یا مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند.

او در ادامه افزود: «تنها اعضای قبیله اچکزی نیستند که چنین سرنوشتی پیدا کرده اند، بلکه اعضای دیگر قبایل پشتون و حتی تاجیک ها و ازبک ها نیز در این مدت تجربه مشابهی را از سر گذرانده اند».

در ضمن بادزای مدعی شد که طالبان حدود ۵۰ تن از اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت ننگرهار را که زیر نظر عبدالرزاق خدمت کرده بودند، به قتل رسانده است.

او می گوید: «عفو طالبان دروغی بیش نیست، هیچ ولایتی در افغانستان وجود ندارد که از تاخت و تاز بی امان طالبان مصون مانده باشد».

اما تنها بادزای نیست که چنین ادعاهایی را مطرح می کند، زیرا افراد دیگری نیز هر کدام با ذکر آمار و ارقام مختلف، گوشه ای از جنایت های گسترده طالبان را در این چهارده ماه آشکار کرده اند.

پاتریشیا گوسمن یکی از معاونان بخش آسیا دیده بان حقوق بشر، گفت که این سازمان قادر به انجام تحقیقات مستقل درباره همه ادعاهای مطرح شده برعلیه دولت طالبان نیست، هر چند او تلویحا این جنایت ها را تائید می کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید