اخباراخبار جهان

آبله میمونی دیگر در وضعیت اضطراری جهانی نیست

به گزارش ایران جوان و به نقل از ctvnews سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد که به دلیل کاهش چشمگیر شیوع بیماری آبله میمونی در ماه های اخیر در سطح جهان، دیگر این بیماری یک وضعیت اضطراری بین المللی به شمار نمی آید.

تدروس آدهانوم گبریسوس مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در ژوئیه گذشته بیماری آبله میمونی را یک وضعیتی فوق العاده اعلام کرد. با این وجود در همان زمان کمیته تخصصی سازمان بهداشت جهانی چنین چیزی را تائید نمی کرد و خود تدروس آدهانوم بر این موضوع اصرار داشت.

تدروس آدهانوم در آن زمان اعلام کرد که به دلیل افزایش نرخ شیوع بیماری آبله میمونی از طریق تماس جنسی در کشورهایی که قبلا این بیماری در آنها شیوع نداشت، چنین تصمیمی گرفته است.

او روز پنج شنبه در یک نشست خبری گفت: «کمیته کارشناسی تحت نظر من این نتیجه رسیده است که به دلیل کاهش چشمگیر تعداد موارد ابتلا به این بیماری در ماه های اخیر که مشخصا در سه ماه اخیر کاهش 90 درصدی را تجربه کرده است، دیگر نگرانی حادی در مورد بیماری آبله میمونی وجود ندارد.

به همین دلیل با کمال مسرت اعلام می کنم که آبله میمونی دیگر یک وضعیت اضطراری جهانی نیست».

در ادامه گزارش ctvnews آمده است:

آبله میمونی چندین دهه است در بخش ‌هایی از مرکز و غرب آفریقا شیوع پیدا کرده است، بیشتر افراد بیمار ساکن در این مناطق از طریق جوندگان وحشی به این بیماری مبتلا شده اند. با این وجود در ماه می سال گذشته این بیماری به اروپا، آمریکای شمالی و برخی مناطق دیگر جهان گسترش یافت و همین اتفاق باعث شد که آن زمان سازمان بهداشت جهانی، شیوع این بیماری را به عنوان یک وضعیت اضطراری جهانی اعلام کند.

از جمله علائم بیماری آبله میمونی می توان به بثورات پوستی، تب، سردرد، درد عضلانی و تورم غدد لنفاوی اشاره کرد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید